Czym są plotki, i dlaczego wszyscy im ulegają? Na to pytanie tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć, chociaż, jak wiemy plotkami zazwyczaj interesują się kobiety, choć mężczyźni także nie pozostają w tyle. Wszyscy plotkują, przekazując sobie informacje ze świata, na temat polityków, władz, gwiazd show biznesu, sąsiadów, koleżanek lub kolegów.

Plotki są pewną formą rozrywki, którą zajmuje się chcąc, nie chcąc, większość z nas, na co dzień. Nie zawsze jednak wszystkie plotki mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Informacje przekazywane od osoby do osoby, sprawiają, że wychodzą bardzo dziwne historie, które tak naprawdę mogą oczerniać innych (zaszkodzić ich reputacji), ale osobom, które o nich plotkują nie wiadomo dlaczego, ale sprawiają przyjemność. Mówi się, że damom i dżentelmenom nie wypada plotkować. Jednak to jest już tylko mit, który nie ma styczności z rzeczywistością. Na temat znanych osobistości możemy poczytać na serwisach plotkarskich w Internecie, czy w prasie (gdzie same tytuły mogą, co niektórych oburzać, a zarazem ciekawić). Powstaje coraz więcej pism tzw. brukowych lub dla kobiet, które nastawione są na pozyskanie wiadomości z życia różnych znanych osobistości, które przekazują wypowiedzi, plotki osobom, które je kupują. Nie zawsze takie informacje są prawdziwe, jedynie czytanie ich jest dla nas pewna formą rozrywki, na która możemy sobie pozwolić w przerwie na kawę w pracy, w domu wieczorem, w autobusie lub tramwaju. Plotki są wszędzie, i przekazywane przez wszystkich.